NA KOLE DO JIHLAVSKÝCH VRCHŮ

Výchozí bod je protáhlé náměstí v Batelově, kterému dominuje barokní kostel sv. Petra. Z náměstí se vydáme po silnici č. 134 směr Nová Ves 5 km. Hned za kostelem začneme mírně stoupat /1-2/ až projedeme obcí a za rybníkem zahájíme vydatnější stoupání /2/ pěknou stromovou alejí. Po 1 km stoupání skončí a před námi se otevřou krásné výhledy a mírný sjezd. Až do Nové Vsi bude naše cesta střídavě klesat a stoupat až sjedeme do obce, kterou celou projedeme rovně a za ní budeme stoupat /2-3/ až k rozcestníku Janštejn zřícenina.

Pokud si budete chtít prohlédnout zříceninu, tak musíte odbočit vpravo a vydat se po žluté úzkou kamenitou pěšinou k hradu. Ten se před Vámi objeví po 200 m. Cestička je pro kolo místy nesjízdná, ale vzhledem k její délce to vůbec nevadí. Janštejn je zřícenina gotického hradu z r. 1315 a zaniklého již v 15. století během husitských válek. Do dnešních dnů se zachovalo torzo hradní věže a části hradebních zdí. Pak se vrátíme zpět k rozcestníku. Tam se vydáme po žluté, ale opačným směrem k loveckému altánku “Lovu zdar“, který je od něj vzdálen 2,5 km. Pojedeme po krásné lesní cestě mírným pohodovým stoupáním až k rozcestí Lovu zdar, kde odbočíme PRIRODA_DAN_BALOGHvpravo po žluté směr „U obrázku“ 1,5 km. Tam se dostaneme pěkným sjezdem a následně odbočíme vlevo po červené Březinově cestě směr „Velký pařezitý rybník“ 3,5 km. Dále stoupáme po zpevněné lesácké cestě 2 km /2/ až přijedeme ke křižovatce lesních cest, kde ti, kteří mají rádi jízdu v terénu, budou pokračovat rovně spolu s červenou značkou, kdežto ti, pohodlnější, pojedou vpravo po cyklotrase č. 5126. Červená stoupá po úzké pěšině lesem /2/ až k náhrobnímu kameni. Pak následuje pěkný /2-3/ terénní sjezd až k místu, kde se k nám zprava připojí zpevněná cesta s již zmiňovanou cyklotrasou. Sjezd dále pokračuje až k Velkému pařezitému rybníku. Nejlépe si ho prohlédnete, když pojedete přímo po hrázi. V jeho malebném okolí je zřízena přírodní rezervace. Po jeho prohlídce pokračujeme dál po červené směr obec Řásná 1,5 km. Do ní se dostaneme opět mírným sjezdem po silnici. V této obci máme možnost se občerstvit v místní restauraci. Dále pokračujeme po cyklotrase č. 5021 směr hrad Roštejn. Po 4 km jízdy po silnici mineme obec Řídelov a přijedeme k Malému pařezitému rybníku. Tam se nachází i stejnojmenný turistický rozcestník. Zde opustíme mírně frekventovanou silnici a vydáme se vpravo po červené směr hrad Roštejn 3 km. Pojedeme pěkným hustým lesem téměř po rovině až dorazíme k rozcestníku Pod Roštejnem. Dál můžeme pokračovat 0,5 km terénním stoupáním /2-3/ přímo po modré a zelené až k hradu nebo jet vlevo po silnici a přijet k hradu pohodlněji po zpevněné cestě.
Původně gotický hrad Roštejn byl v 16. století přestavěn na renesanční lovecké sídlo. Hrad slouží v současné době pro prezentaci sbírkového fondu jihlavského Muzea Vysočiny – porcelánu, keramiky, cínu, kamenictví, etnografie. Dominantou hradu je 45 metrů vysoká sedmiboká věž. Po případné prohlídce se vydáme po žluté směr Růžená 2 km a Batelov 8 km. Do obce Růžená se dostaneme sjezdem po silnici a můžeme se zde občerstvit v místní hospodě. Dále jedeme stále po silnici až do malebné vísky Lovětín, kde odbočíme vpravo ke kapličce a kousek za ní už opustíme silnici a začneme stoupat po polní cestě /2-3/ až k vrcholu Havlova kopce, kde se nám naskytnou pěkné výhledy do okolí. Po té už nás čeká jen pěkný sjezd až do Batelova (Lovětín – Batelov = 3 km). První polovina je v terénu, druhá pak po zpevněných cestách. Až se před námi objeví věž kostela, budeme to mít už jen pár metrů k náměstí, kde jsme náš výlet začali. Tento výlet lze ještě prodloužit o dalších 2 x 5 km a to po žluté směr Dolní Cerekev 5 km. Projedeme po silnici obcí směr Třešť a za ní odbočíme vlevo na málo používanou silničku, která nás dovede k Rýžovskému rybníku a dále pokračujeme mírným stoupáním údolím Jihlavy do osady Spělov 3 km. Po dalších 2 km už budeme na náměstí v malebné obci Dolní Cerekev s původně gotickým kostelem sv. Maří Magdalény po barokní přestavbě. Zpátky se můžeme vrátit po stejné cestě nebo po málo frekventované silnici č. 639 vedoucí rovněž do Batelova.

Celkem 31 km ( + 10 km s návštěvou Dolní Cerekve).
Náročnost 2.

Bez_nzvu1

 

 Týdenní menu

23.04-27.04.2018

1. menu 89,-

2. menu 99,-

 

Pondělí

Krkonošské kyselo

1. Šunkové flíčky zapečené,červená řepa

2.Kuřecí steak v medovohořčičné omáčce,bramborové hranloky

Úterý

Hovězí vývar s kapáním

1.Kunětické vejce,bramborová kaše,okurka

2. Španělský ptáček,dušená rýže

Středa

Gulášová

1. Lečo s klobásou,vařené brambory

2.Hovězí maso na pepři, bramborové knedlíky

Čtvrtek

Selská

1. Vepřová játra na cibulce,dušená rýže

2. Plněná vepřová kapsa,opékané brambory

 

Pátek

Dršťková

1. Cmunda po kaplicku

 2. Husarská roláda,bramborové knedlíky,špenát

 

 

Doporučujeme

300g Těstoviny " PENNE ", čerstvá rajčata, ančovičky, olivy, kapary, česnek, směs italských sýrů 99,-

180g Mělnický vepřový řízek, šťouchané brambory s cibulkou, okurka 149,-

200g Marinovaná krkovička, šťouchané brambory s cibulkou, okurka 149,-

150g Grilovaný filet ze pstruha duhového, šťouchané brambory 159,-

150g Grilovaný filet z lososa, grilovaná zelenina 159,-

150g Filet z candáta obecného na másle, restovaná zelenina 159,-

 

 

 

  Seznam alergenů k nahlédnutí na provozovně.

 

 

PÁTKY A SOBOTY DISKOTÉKA U KAPRA VSTUP !ZDARMA!

 

SPORT BAR

 

JAMESON

50,-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKCE

 

main2

kaprik

Kapr ti ukáže cestu k nám

... sleduj kapra